Dermabrazja klasyczna, dermabrazja laserowa, usuwanie blizn

wtorek, 16 sierpnia 2011

Opis szczegółowy dermabrazji


Dermabrazją nazywamy głębokie złuszczenie naskórka, które stosuje się w celu odnowienia skóry
Dobre efekty uzyksuje się przy głębokich przebarwieniach, bliznach potrądzikowych, bliznach po oparzeniach, a także przy głębokich zmarszczkach.

Zabieg polega na kontrolowanym, mechanicznym ścieraniu naskórka i pierwszych warstw skóry właściwej (brodawkowatej i siateczkowatej). Jest to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który wykonuje lekarz w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, w zależności od powierzchni, na jakiej pracuje.

Dermabrazję przeprowadza się za pomocą drobnoziarnistego papieru, wirujących szczoteczek metalowych lub diamentowych.Po usunięciu naskórka pojawia się krwawienie, gdyż zostają odsłonięte żywe warstwy skóry. Zabieg trwa od 30 minut do 2 godzin w zależności od powierzchni, którą obejmuje. Po zabiegu nakłada się warstwę substancji antybakteryjnej, opatrunki z gazy lub specjalną syntetyczną warstwę skóry. Przez dwa do trzech dni skóra jest opuchnięta i może wystąpić podwyższona temperatura. Zmiany pojawiające się w pierwszych dniach powoli ustępują, a proces gojenia trwa od 1 do 2 tygodni. W tym czasie pacjentka musi zmieniać opatrunki i stosować zalecone przez lekarza środki. Po wygojeniu skóra staje się gładka, odzyskuje ładny kolor, blizny znikają lub są dużo mniej widoczne.
dermabrazja
dermabrazja - zabieg

Ponieważ jest to zabieg inwazyjny, należy pamiętać o unikaniu słońca, używaniu kremów z pełnym filtrem, nie stosowaniu produktów z kwasami AHA i środkami złuszczającymi. Taką ochornę należy
stosować przez ok. 5 miesięcy, oczywiście wszystko zależy od głębokości wykonanej dermabrazji.

Przeciwwskazania do zabiegu dermabrazji są następujące:

  • podatność na bliznowacenie;
  • podatność na opryszczkę (lekarz podejmuje decyzję o ewentualnym leczeniu i dopiero wykonuje zabieg);
  • brodawki;
  • aktywny trądzik młodzieńczy;
  • aktywny trądzik różowaty'
  • cukrzyca
  • zaburzenia systemu odpornościowego;
  • infekcje bakteryjne;


Inną metodą dermabrazji jest dermabrazja laserowa. Do jej wykonania wykorzystuje się wysokoenergetyczny laser (CO2), którym steruje komputer. Laser ten nie tnie tkanek, tylko je odparowuje. Żywe warstwy skóry pozostają nienaruszone, więc nie pojawia się krwawienie. Zabieg można
przeprowadzać na wszystkich partiach twarzy (także na powiekach). Podobnie jak przy dermabrazji mechanicznej, po zabiegu stosuje się opatrunki, a po upływi ok. 7 dni odrasta świeży naskórek, który jest bardzo wrażliwy na promienie słoneczne i infekcje. Po upływie 1-3 miesięcy skóra odzyskuje gładkość i ładny koloryt, a zmarszczki są znacznie płytsze.
Dermabrazja laserowa daje lepsze wyniki u osób z jasną karnacją, natomiast u osób z ciemną karnacją istnieje ryzyko wystąpienia przebarwień. Przed zabiegiem należy wykonać badania i nie przyjmować niektórych leków, np. aspiryny. Ogólny stan osoby poddającej się zabiegowi dermabrazji laserowej musi być dobry.
Poniższy film pokazuje pracę lasera CO2:

0 komentarze:

Prześlij komentarz